Naised Islandil 2016

Ikka eriti fotogeeniline maa

Reykjavik

Esimene matkapäev

Teine matkapäev

Kolmas matkapäev

Neljas ja viies

Kuues, kõige pikem matkapäev

Skogar ja Kuldne Ring


// Redigeerimata tekst:

3. august. 
buss tartust kell 2.30 oosel. tallinna lennujaamas kohtuvad kolm ema Lii, Eve ja Tiiu ning nende tytred Ria, Mirian ja Kadri-Ann. lennuk Tallinn-Riia-Reykjavik. ilge uni. reykjavikis paistab paike kuid tuul on kylm ja sooja nii 11 kraadi. bussiga kesklinna, teeme awga parajaks kuni paaseme oma airbnb majutusse. ilge peavalu. ohtune jalutuskaik vanalinnas ja mere aares.

4. august. 
hommik palju ilusam. leiame gaasi ja bussipiletid Landmannalaugarisse. buss on korge pohjaga ja ylisuurte ratastega 4veoline loom. soit 4 tundi. moodume Hekla vulkaanist -täna paistab rahulik. landmannalaugari kamping on suur ja rahvarohke, telgid tuleb panna klibusele pinnale, vaiad maasse ei lähe, aga saame kinnitada suurte kividega, mida on piisavalt.
kell on juba 19 aga teeme Evega veel radiaali, mis kaardil margitud 2tunnise kaiguna, ronime mingi kohaliku tipu otsa ja sis veel turnimine mooda mäeharja, alla joe aarde, kus susiseb ka yks kuumalt aurav allikas, katt sees hoida eisaa, korvetab. juba paistavad imelised varvilised magimaastikud, mis piltidel nahtud. natuke eksleme mooda laavavalja rynkaid, siis mooda leiame jalle raja ja joeaart mooda kampingusse joudes ongi tatrapuder juba valmis.

peale sooki kohe vanni. landmannlaugar tahendab islandi keeles maamehe vanni, ja parajalt kuum looduslik supluskoht on koheg kampingu korval.

5.august. 
toe hetk on kaes. tuleb koik need erinevad kotid ja kodinad pakkida kokku yheks kompaktseks seljakotiks. ja kas seda siis tassida ka jouad. evel on vaike kaal, mis naitab suurte kottida raskuseks 20-23 kg, noortel 12-16 kg. numbrid pisut ehmatavd, aga kaasas on ju 6 paeva sook ja potid-priimused, lisaks telkimistarvikutele.
vapralt teele. esimene puhkepeatus et riideid vahemaks votta ja kadri tombab ara oma kaela. vaga valus algus.
rada kulgeb mooda kuumaastikulise laavavalja serva ja siis keerab yles makke. siin jA seal tuleb maa seest auru valja, kohati mattub kogu rada sooja aurupilve, mis lohnab nagu natuke madanenud keedumuna. nagu raamatutes ja muudes infomaterjalides lubatud, muutub ilm pidevalt ja kiiresti. palav paike asendub kylma vihmaga. rebime arevalt keebid kotist valja - oleme ju valmistunud. see on siski mottetu liigutus, keebiga kondida on palav, see sobib paigalistumiseks. liikuval inimesel on oluline et riided oleks kiiresti kuivavad, sest vihmale jargneb tuul ja siis jalle paike.

maastikud on imelised ning ohhetused ja ahhetused ei lakka. korgemale kruvides muutub ohk jahedamaks ning magedele ilmub lumelaike. selg valutab. aga voidukas tunne saadab - kurat, ma olengi siin! islandil!
paevateekond on ca 12 km ja ohtuks peame joudma jargmisse kampingusse hrafntinnusker. 12 km voib monikord olla natuke piken kui tundub. lumelaigud muutuvad lopututeks lumevaljadeks, mida yletad jalgunjarel lohistades, motted uitamas teistes dimensioonides. teel malestusmark hukkunud noorele matkajale. no lopuks. jargmise kynka taga ta paistab- vaike onnike ja sysimust kampinguplats, kivid tuule kaitseks myyrideks laotud telgikohtade ymber. hoivame omalegi kaks sellist kivikindlust. hakkab sadama. kuivkaimla. prygikasti pole - koik jaanused tuleb omal kaasa votta. kuidagi keedame valmis kartulipdru ja noored kobivad vihma eest telki. kolame vell ringi ja leiame yhe kohaliku eestlase, kelle kaest imeme pisut informatsiooni raja ja islandi eluolu kohta. ta on koos islandi boyfriendiga labimas rada teises suunas.

6.august.
hommik ikka hall ja niiske, saame telgid siiski enamvahem kuivalt kokku. korgus ca 1100 m, see on nelja matkapaeva korgeim koht. tee kulgedes asendub must kiviklibu  vahehaaval roheliste nolvadega. yles ja alla. kohati on jogedele paigaldatud sillad, monest tuleb siiski labi minna. pyksisaared yles, sandaalid jalga- aga vesi on siiski jaakylm ja  vool kiire. elamus jalle. paeva jooksul labime nii kolm joge.
teine paeva pool kulgeb monusalt allamage, lopuks yks jarsem laskumine laia orgu ja laugel,orohjal kulgeme Alftvatni jarve aarsesse imekaunisse kampingusse. telgid pysti ja teeme oma  makaronid. hind kampingus telkijale on koikjal sama- 1800 isk taiskasvanu, lapsed kuni 15a. poole hinnaga. jarve aarne kitsas liivarand musta vulkaanilise liivaga. majast tulevad kaks kohalikku tootajat suure supipotiga- ohtusooki on yle jaanud ja see jagatakse kampingu kylastajatele laiali! lambalihasupp kaalikate, kartulite ja riisiga maitseb suureparane ja vaga kohalik.

7.august.
oosel touseb tuul ja telgiriide plagin ei lase magada. hommikul on seis sama. majani joudmine vastutuult nouab pingutust. kohta, kuhu panna priimus hommikukohvi ja pudru keermiseks pole voimalik leida. siiski yks nurgake kraanikausside katusaeluses. ei pea naljasena paeva alustama. teele asudes naeme, et tuul on tagnt ja paike roomustab meeli. see tuleb yks tuhavaljade paev tuhavaljade tuulega. hallid lagedad valjad, tuul keerutab tolmu, laavaklibu krobisab saapataldade all. labida tuleb ka paar kylma joge. loputu laavakorb. muud ei meenugi.
emstrur e botnar on tanaohtuse kampingukoha nimi ja siin see paevatee lopuks ka otsa saab. taamal paistab myrdalsjökull - liustik, mille all puhkab Katla vulkaan. Katla purskab keskmiselt 1-2 korda sajandis, viimati 1918, nii et oleme valmis, et see voib juhtuda taas juba tana. liustiku alused vulkaanid ei purskagi sageli valja tuld ja punast laavat, vaid sulatavad liustikualust jaad, tuues kaasa yyratu rusuvoolu, mis tekitab uusi orge ja lohub ymberkaudseid teid.

8. august.
neljas matkapaev, tana peaksime joudma klassikalise Laugaveguri matkaraja loppu Thorsmörki, mis tahendab tolkes Thori metsa. eespool paistab vaade Eyjafjallajokulli liustikule, mille alt purskas vulkaan 2010 aastal, kattes pool euroopat tuhapilvega. minek on kaunis. yles ja alla. kitsas sild viib yle uhke kanjoni, hiljem tuleb labida ka yks jogi, seekord paris mitmeharuline ja sygav. teispool joge algabki mets. anekdoot islandi metsas ara eksimisest ei pea pariselt paika, kidurad kased on siiski inimesest korgemad, loodus meenutab koola poolsaare vosast tundrat. ainult saaski pole.
Thorsmorki piirkommas on kolm kampingut, valime keskmise. teadlikult rabame kiirelt omale koige ilusama telkimisplatsi piknikulauaga , vaikese rohelise aasa ymber vuliseb ojakäär.
siin on ka vaike pood, mis avatud 3 x paeva jooksul, kuid onneks pole selliseid rahvamassse nagu raja alguspunktis Landmannlaugaris. taastame kadunud energia kypsiste ja shokolaadiga. ka gaasivarusiD saame taiendada. homme on plaanis puhkepaev lyhikeste radiaalidega. tiina kannad on ysna puruks hoorutud - need saavad paeva taastumiseks, enne viimast ja koige pikemat matka etappi. uinume pehmel murumattal ojavulina saatel.

9.august.
magame niikaua kui suudame lebada. jalgime kuidas grupid lahevad teele. pole siiski paevarutiinist paasu - kohvi, puder, tee. telgid jatame pysti ning keskpaeva paiku laheme vaikesele radiaalile, vaatama uuemat kampingut Vulcano Huts. tee viib ka kohaliku maetipu otsa , kust jallegi uhked vaated Myrdalsjokullile ja Eyjafjallajokulile. siin on  paevamatkajaid igas vanuses ja paljudest maailma kohtadest.
Vulcano Huts on moodne kamping restorani, suveniiripoe, tynnisauna ja vaikese hot-potiga. maitseme kohalikku kasenapsu- kaseviha maitseline likoor, seda tuleb koju kaasa viia. korjame metsa alt ka moned kohalikud puravikud, see on muidugi keelatud tegevus looduspargis, aga korilase hing ei luba neid siia jatta. mottes molgub juba  ohtune seenepasta, mmm.
kuna jargmisel paeval on plaanis retk yle fimmfjorduhalsi kuru, mis teeb erinavatel andmetel 24-26 km ja 10-12 tundi, siis kolime oma laagri jargmisesse kampingusse. See asub teisel pool joge, homse retke suunal, ning see liigutus peaks meie homset teekonda lyhendama umbes 2 km vorra. vast on abiks.

laagri kokku pakkimise ja lahti pakkimise harjutus. paneme vaimu valmis, et saada liikuma juba hommikul kell 8. ja siis varskete puravikkude ja shampinjonikastmega pasta party, nagu valmistuks maratoniks. telgis krobistame enne uinumist veel kahepeale paki kookoskypsiseid.

10.august.
enne 7 hommikul ajame ennast telgist valja, kuid hariliku hommikuse sebimise peale kulub ikkagi oma aeg ja alustame maratonipaeva alles 8.45.

esimene pool paevast tõotab tulla jarsk tous kurule, siis peaks jargnema pikk loik tuha- ja laavavaljadel, kus naema ka maailma noorimaid magesid (synd. 2010), ning paeva viimane kolmandik peaks olema mooda joeorgu allamage ning aaristatud loputute kaunite koskedega.
nii kirjutab Raamat ja yldjoontes see koik peab ka paika. tous on raske. kuid imekombel olemegi 4 tunniga enamvahem yleval. maastik on roheline ja jumalik - see on Godaland, jumala(te) maa. yleval kaob rohelus ning asendub musta, halli ja punase laavaklibuga. tee on korralikult margistatud ja eksimiset pole karta. yllatavalt palju on matkajaid, nii meiega samas suunas minemas kui ka vastu tulemas. yrno ilmaennustus lubas kogu paevaks tugevat vihma, kuid esialgu meid selle eest hoitakse. ilm on pilves kuid ei saja, parajalt jahe ja tuul moodukas. laavaklibukyngaste tagant ilmuvad lopuks valja ka nooruk-maed. ronime otsa ja kujutleme kuidas see koik purskas siin 6 aastat tagasi. maapind on siiski jahtunud, grillida siin enam ei saa.

keset tuhavaljasid on pysti pandud ka yks matkaonn. telkimisplatsi siin juures ei ole. wc kasutamine maksab 500 iski ja samapalju kysitakse veepudeli taitmise eest.
istume onni seina aares tuulevarjus ja teeme kylma louna leivakuivikute, juustu, sprottidega. kauaks istuma ei jaa, pool teed on ikka veel minna. tasapisi maastik laskub, silmapiiril hakkab paistma ookean. rohelust lisandub ja juba tsekime ara ka esimese lubatud 23 kosest. ja neid tuleb. ja jarjest suuremad. konnime piki laskuvat joeorgu kosest koseni, istume ja imetleme. laskumine on lihtsam kui tous kuid jalad on juba vasimusest pehmed ja liikumine aeglane. oi kuidas need kilomeetrid venivad. parast umbes kymnendat koske ei suuda ka need enam vaimustada, tahaks ainult kohale jouda. viimased 2,6 km on eriti pikad.

tee lopus peaks meid ootama ilus kamping otse Skogafossi korval, mis on viimane ja suurim kosk sellel joel. nii ka on, aga kuna see koik paikneb Ring Roadi ehhk maantee nr 1 aares, siis on kampingu korval ka hiigelsuur parkla, sajad autod, turistid kes tulnud koske vaatama, restoran jne. lopetame matka kell 8, see teeb 11 tundi paevatood. tunneme ennast yhtaegu kangelastena kui ka rapaste hulkuritena. hakkab sadama. keedame peldiku seina varjus suppi ning noukogude inimese kombel paneme telgid pysti ilma selle eest maksmata, lootes jaada markamatuks. korvalasuvas soogimajas saab kaia ennast soojendamas ja suurelt ekraanilt olympiamange vaadata.

11.august
Skogari muuseum. buss reykjavikki kell 15.

//