16.4.15

16.aprill Yuksom, jeebivaba päev

16. aprill. YUKSOMi küla nime kirjutatakse mitmel erineval moel: Yaksum, Yuksum, Yuksam, Yoksum. Kaardi järgi lõpeb siin autoga läbitav tee ära ja algab matkarada. Päris nii see siiski pole. Eile õhtul külasse saabudes viis autojuht meid Ejam Residence'i hoolikalt pöetud muruga õuele, mille teeradasid äärastid õitsvad lillepottide read - see oli meie reisikorraldaja partneri hotell, samuti tiibeti päritoluga perekonna äri. Lumivalge majake teest eemal, puhtad toad, soe vesi, ülimaitsev õhtusöök värske salatiga, mis seni meie menüüst täiesti puudunud oli. Riis, hautatud lehtpeedi või spinati taoline köögivili, friikartulid, tomati-redise-veelmillegi salat, magustoiduks puuviljasalat õunast, banaanist ja meest. Ööömaja maksab 1000 ruupiat kahe peale, lisanduvad toidud. 
 
Yuksomi peatänav
Hommikusöök oli samuti rikkalik: omlett, puder banaanitükkidega ning hirsijahust pannkoogid meega. Kell 9 ootas meid maja ees kohalik giid, kelle juhtimisel tegime päevase jalgsimatka ümbruskonna küladesse ja kloostritesse. Kaugeimaks punktiks jäi väike klooster imeliste vaadetega künka tipus, milles elu hoiavad üleval vaid neli  järsu nõlva veerel jalgpalli taguvat poisikest, kel punased mungarüüd seljast heidetud. 2011 aasta maavärin on hoone osaliselt purustanud. 

DUBDI klooster on Sikkimi vanim, aga seevastu vägagi elus, mungad valmistusid pärastlõunaseks tseremooniaks - valmis olid pandud või ja jahu segust voolitud väikesed kujukesed, kausikesed riisiga, võiküünlad otamas süütamist, kausikesed veega. Vesi on püha sest sellel on kaks head omadust - see on puhas ja see on tasuta. Nii umbes seletas giid. 
Kohaliku põllumajanduse peamiseks tuluallikaks on kardemonikasvatus. Kardemoni taimed on pistetud mulda kõikjal kus vähegi ruumi. Kuna taim vajab kasvamiseks rohkelt valgust, siis võetakse mäenõlvadelt suuri puid vähemaks, et kardemoniväljasid laiendada. Samas on puit väga hinnaline ehitusmaterjal, mis müüakse linnadesse, peenemad oksad jäävad omale kütteks. Kardemoni seemned valmivad maapinna lähedal varre küljes, praegu kevadel nägime juba paari õiepunga, aga saagi koristamine toimub oktoobris. Ühe kilo värske kardemoni eest saab põllumees kokkuostjalt 3000 ruupiat, aga kui on hea aasta ja rikkalik saak, lähevad ka kokkuostuhinnad alla. 

Veel jääb tänasest matkapäevast meelde bambus - tohutud puhmad käsivarrejämedusi hiigelkõrkjaid taevasse kõrgumas.

Omaette vaatamisväärsuseks olid  kive katki toksivad naised tee ääres töötamas. See on tavaline pilt mitmel pool Indias, kus käinud oleme. Mehed teevad küttepuid ja parandavad teid, mis on samuti puhas käsitöö  - auravast tõrvakatlast valatakse pigi teele ja lõppviimistlusena toksitakse ühtlaste vahedega teepinda kivikeste read, mis mügarliku faktuuri moodustavad ja  ilmselt talvel libeduse vastu aitavad. 

Teedega on Sikkimis nii ja naa. Melli piiripunktistr alates oli tee erakordselt katki, keskmine sõidukiirus tuli vast 30 km/h. Pikad teremondi lõigud vaheldusid lühikeste korralike asfaldijuppidega. Siin ülevalpool on teed olnud viisakad, eile läks sõit libedalt, ainult järskudest nõlvadest allanirisevad peened veejoad on teekatte siin ja seal ära viinud. 

Kooli minnakse 3-aastaselt, kõigil on koolivorm ja haridus on tsuta kuni ülikoolini. Yuksomi algkooli lastel on tumesinised volditud seelikud, punased kootud vestid ja punased sokid.